Klik venligst
-Klik venligst--

Del på Facebook   Print siden

Medaljer til randersryttere

Mandag 28. maj 2018 kl. 09:15

Medaljer til randersryttere
Marius E. Linde på skamlen til højre.


Medaljer til randersryttere
Christopher Johansson tog en bronzemedalje.
Det blev til flotte medaljer og placeringer til de randrusianske landevejsryttere ved de Jysk-Fynske mesterskaber.

I weekenden blev der kørt om medaljer ved de Jysk-Fynske mesterskaber både i enkeltstart og i landevejsløb.

Lørdag lagde vejene omkring Snejbjerg asfalt til kampen mod uret, da der skulle uddeles medaljer til de bedste Jysk-Fynske ryttere i enkeltstart.

Den randrusianske danske U13-mester i enkeltstart, Christopher Johansson, er blevet lidt ældre, og stiller nu op i U15 klassen. Her blev det til en bronzemedalje i en meget tæt kamp, hvor Christopher kun var 5 sek. fra guldmedaljen, og 3 sek. fra sølvmedaljen.

Søndag kørtes om medaljer på landevejene ved Give, og her hentede RC1910 rytterne to bronzemedaljer, idet Henrik Jensen og Marius Engelbrecht Linde blev nr. 3 i hhv. Veteran H60 og U11 børneklassen.

Flotte placeringer og præmier var der også til Alex Madsen som nr. 5 i Veteran H50, Christopher Johansson nr. 6 i U15 klassen, Frederik Knudsen nr. 7 i C-klassen, Karsten Kousgaard nr. 7 i Veteran H40, Mads-Emil Dupont Hougaard nr. 8 i U17 klassen, og lillebror Frederik Dupont Hougaard blev nr. 8 i U13 klassen.

Resultaterne

Jysk-Fynske mesterskaber i enkeltstart, Snejbjerg, lørdag:

A-klassen – 29,5 km:
1. Martin Toft Madsen, BHS-Almeborg-Bornholm, 35.15
*31. Kasper Würtz Schmidt, Team Herning CK Elite PB Look, 40.44

U17 ungdom – 14,5 km:
27. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 21.40
39. Malte Ballegaard, Randers Cykleklub af 1910, 22.52

U15 børn – 14,5 km:
3. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 21.40

U11 børn – 10,5 km:
7. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 20.58

---

Jysk-Fynske mesterskaber i landevejsløb, Give, søndag:

A-klassen – 146,4 km:
1. Julius Johansen, Team coloQuick, 3.34.25
*13. Kasper Würtz Schmidt, Team Herning CK Elite PB Look, 3.34.49
*33. Mikkel Beck Olsen, Team AURA Energi, 3.39.09

C-klassen – 109,8 km:
7. Frederik Knudsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.51.57

Veteran H40 – 128,1 km:
7. Karsten Kousgaard, Randers Cykleklub af 1910, 3.20.46

Veteran H50 – 91,5 km:
5. Alex Madsen, Randers Cykleklub af 1910, 2.23.07

Veteran H60 – 73,2 km:
3. Henrik Jensen, Randers Cykleklub af 1910, 2.11.55

U17 ungdom – 73,2 km:
8. Mads-Emil Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 1.55.08
33. Malte Ballegaard, Randers Cykleklub af 1910, 2.04.43

U15 børn – 40,6 km:
6. Christopher Johansson, Randers Cykleklub af 1910, 1.12.00

U13 børn – 23,2 km:
8. Frederik Dupont Hougaard, Randers Cykleklub af 1910, 42.37
22. Andreas Overgaard van den Hoorn, Randers Cykleklub af 1910, 48.39

U11 børn – 11,6 km:
3. Marius Engelbrecht Linde, Randers Cykleklub af 1910, 24.39

---

2. afd. MTB Shimano Liga, Silkeborg, søndag:

Veteran H50:
14. Jonny Jørgensen, Randers Cykleklub af 1910, 1.25.50

* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.





Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
Indtast
bogstaverne:
ÆØÅ
  - dette er for at undgå spam.

© Copyright 2019 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

-
Sport

TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
TeamGym DM og Forbundsmesterskaber
Sport
Randers gymnastiske Forening (RgF) er sidst på ugen sammen med GymDanmark vært ved DM for efterskolehold og Forbundsmesterskaberne for juniorhold i disciplinen TeamGym.
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
2,8 millioner til talentarbejde i Randers frem mod 2023
Sport
Onsdag eftermiddag den 22. maj vedtog et enigt sundheds-, idræts- og kulturudvalg at godkende en ny aftale mellem Team Danmark og Randers Kommune.
Sisters point støtter HIKC
Sisters point støtter HIKC
Sport
Hornbæk Idræt & KulturCenter er blevet begunstiget med endnu en bronzesponsor.
Nye golfspillere på Mors Dag
Nye golfspillere på Mors Dag
Sport
Golfklubben havde lavet et arrangement i søndags.
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Danmarks største fodboldlinje indgår samarbejde med Randers FC
Sport
Spillere fra superligaklubben Randers FC bliver gæstetrænere for eleverne på Fodboldlinjen Randers, efter et nyt samarbejde ser dagens lys.
Linedance guldmedajle
Linedance guldmedajle
Sport
I weekenden deltog tre dansere fra Real LineDance i Randers, i mesterskabet Benelux Open i Belgien.
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Randers Cykleklub af 1910 ugen der gik
Sport
Lørdag blev Agro Top landevejsløbet afviklet ved Skive.
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Johan og Jonathan skyder Gudenåløbet i gang
Sport
Søndag den 2. juni ruller Danmarks smukkeste cykelløb, Gudenåløbet, for syvende gang.
Endnu et boksebrag i Randers
Endnu et boksebrag i Randers
Sport
Jeppe Morell kæmper mod den finsk-cubanske topbokser Dayron Lester om IBF Baltic-titlen
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Prøv parkour og skateboard på Gadeidrættens Dag
Sport
Lørdag den 25. maj er der Gadeidrættens Dag i Randers.
Klik venligst


Klik venligst
Klik venligst
Regionale, Nationale og Internationale nyheder
Nyhedsbrev
E-mail adresse:

Tilmeld
Frameld