Del på Facebook   Print siden

2. Pinsedag afholdes PRINCIPIA LANDEVEJSLØBET

Sport
Tirsdag 4. juni 2019 kl. 13:00

2. Pinsedag afholdes PRINCIPIA LANDEVEJSLØBET

Randers Cykleklub af 1910 er vært.

På mandag, 2. Pinsedag den 10. juni afvikler Randers Cykleklub af 1910 det årlige PRINCIPIA LANDEVEJSLØB.

Løbet er samtidig den 3. og afgørende afdeling af den samlede Marcello Bergamo Pinse Cup, som køres 8.-10. juni med afdelinger i Silkeborg, Herning og Randers.

PRINCIPIA LØBET afvikles med start og mål ved Korshøjskolen i Harridslev. De yngste ryttere starter fra kl. 8.45, og kører på en 9 km rundstrækning fra Harridslev via Støvring, Østrup og Albæk til målet i Harridslev.
De ældre klasser starter fra kl. 10.15, og kører deres løb på en 15 km rundstrækning. Her går ruten fra Harridslev via Udbyhøjvej, Amtsvejen til Mellerup, Støvringgård, Østrup, Albæk til målet i Harridslev.
A-klassen starter kl. 13.00, og her forventes opløbet omkring kl. 16.00. En stor del af den danske elite har meldt deres ankomst, og de skal ud på 9 omgang á 15 km, i alt 135 km i det kuperede terræn omkring Harridslev, Albæk og Mellerup.

Pinse Cuppen er altid velbesøgt, og her en uge før løbet køres, har over 600 ryttere allerede tilmeldt sig løbet, som køres i 20 forskellige klasser. Udover de mange danske ryttere, deltager også ryttere fra Norge, Sverige, Tyskland og Storbritannien.

Randers Cykleklub af 1910 har store forventninger til klubbens egne ryttere, hvor især de unge talenter Christopher Johansson og Frederik Dupont Hougaard i U15 klassen, Mads-Emil Dupont Hougaard i U17 klassen, Teit Christiansen i B-klassen, flere C og D ryttere samt klubbens veteranryttere alle har vist rigtig stærk kørsel på det sidste. Det giver realistiske forventninger om både sejre og podieplaceringer, når de skal dyste på hjemmebane.

Randers Cykleklub af 1910’s egne deltagere i PRINCIPIA LØBET:
A-klassen, 135 km, start kl. 13.00:
Kasper Würtz Schmidt, Team AURA Energi - JSdk

B-klassen, 105 km, start kl. 13.03:
Teit Christiansen

C-klassen, 90 km, start kl. 10.18:
Frederik Søndergaard Knudsen
Martin Asvig
Jacob Eriksen

D-klassen 75 km, start kl. 10.21
Frederik de la Cour
Mathias Kirk
Andreas Kirk
Per Schou Andersen
Johan Skjødt Christensen
Søren Rix Ingvardsen





Veteran H40 klassen, 90 km, start kl. 13.09:
Karsten Kousgaard
Brian Christensen
Michael Jensen
Claus Nylander

Veteran H50 klassen, 75 km, start kl. 10.24:
Jesper Christiansen

Veteran H60 klassen, 60 km, start kl. 10.30:
Ejnar Mogensen
Henrik Jensen

U19P klassen, 75 km, start kl. 10.27:
Camilla Islev-Andresen

U17 klassen, 75 km, start kl. 12.25:
Mads-Emil Dupont Hougaard
Malte Ballegaard
Mathias Christensen
Nicolai Nørgaard Nielsen

U15 klassen, 36 km, start kl. 9.20:
Christopher Johansson
Frederik Dupont Hougaard
Andreas Overgaard van den Hoorn

U13P klassen, 27 km, start kl. 9.23:
Julie Alberte Schmidt

U11 klassen, 18 km, start kl. 8.45:
Jens Christian Schmidt
Felix Würtz Ingvardsen



Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
Indtast
bogstaverne:
ÆØÅ
  - dette er for at undgå spam.

© Copyright 2020 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Sport

Nye retningslinjer for udendørsidrætten
Nye retningslinjer for udendørsidrætten
Sport
Randers FC får 3,5 stjerner
Randers FC får 3,5 stjerner
Sport
Randers FC genstarter mod AGF
Randers FC genstarter mod AGF
Sport
Randers FC genoptager træningen
Randers FC genoptager træningen
Sport
Håndsrækning på 40 millioner
Håndsrækning på 40 millioner
Sport
Status for Dronningborg Dartklub
Status for Dronningborg Dartklub
Sport
DIF tilpasser anbefalinger om udendørsidræt
DIF tilpasser anbefalinger om udendørsidræt
Sport
Vigtig hjælp til flere foreninger
Vigtig hjælp til flere foreninger
Sport
Historisk mange medlemmer i idrætsforeningerne
Historisk mange medlemmer i idrætsforeningerne
Sport
Lyt til kroppen når du motionerer
Lyt til kroppen når du motionerer
Sport


Regionale nyheder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev