Del på Facebook Print siden
Super weekend for rytterne fra Randers Cykleklub af 1910. Ikke mindre end fire sejre, tre andenpladser og to trediepladser og en række andre præmieplaceringer ved to landevejsløb i Odder og Hobro.
Ved Odder CK’s Kvikly løb lørdag sejrede Ejnar Mogensen i Veteran H60 klassen og sikrede sig dermed oprykning til næste klasse (Veteran H50).
Ved Odder løbet blev det til en andenplads for René Brix Ahrenkiel, Veteran H50. Camilla Islev-Andreasen sikrede sig ligeledes en andenplads i Damernes U17 klasse, medens Christopher Johansson sikrede sig en bronze plads i Ungdom U15.
Hos A-rytterne kørte Mikkel Beck Olsen en fornem femteplads hjem.
Ved løbet i Hobro søndag sikrede U13 Ungdom sig en dobbeltsejr, idet Frederik Dupont Hougaard vandt hos drengene og Julie Alberte Thinggaard Schmidt sejrede hos pigerne. I Veteran H60 klassen blev det dobbelt Randers sejr med Henrik Jensen som nr. 1 og Kai Pedersen nr. 2.
Mads-Emil Dupont Hougaard kørte en flot tredjeplads hjem i det stærkt besatte Ungdom U17 felt.
Ved A-rytternes løb i Hobro kom Kasper Würtz Schmidt ind på en placering som nr. 10.
Udover skammel placeringerne blev det til en række flotte fjerde og femte pladser til cykelrytterne fra Randers i de to løb, hvilket fremgår af resultaterne nedenfor.
Landevejsløbet lørdag ved Odder
A-klassen – 164 km
1 Christoffer Lisson, BHS-Almenborg-Bornholm, 3.57.49
5 Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi, 3.59.01
26 Kasper Würtz Schmidt, Team HCK Elite PB Look, 4.02.10
C-klassen – 94 km
6 Frederik Søndergaard Knudsen, RC af 1910, 2.26.31
D-klassen – 70 km
13 Frederik Precht dornonville de la Cour, RC af 1910, 1.50.55
Veteran H40 – 117 km
10 Brian Christensen, RC af 1910, 3.03.30
12 Karsten Kousgaard, RC af 1910, s.t.
Veteran H50 – 94 km
2 René Brix Ahrenkiel, RC af 1910, 2.26.58
10 Henrik Thegen, RC af 1910, 2.29.47
Veteran H60 – 70 km
1 Ejner Mogensen, RC af 1910, 2.00.53
Ungdom U17 Pige – 47 km
2 Camilla Islev-Andresen, 1.31.22
Ungdom U17 – 70 km
23 Malte Ballegaard, RC af 1910, 2.01.29
Ungdom U15 – 47 km
3 Christopher Johansson, RC af 1910, 1.25.37
Ungdom U13 – 23 km
5 Frederik Dupont Hougaard, RC af 1910, 44.46
17 Marius Engelbrecht Linde, RC af 1910, 47.31
---
Landevejsløb søndag ved Hobro
A-klassen – 152 km
1 Aske Louring Vorre, Team Aura Energi, 3.38.08
10 Kasper Würtz Schmidt, Team HCK Elite PB Look, 3.39.08
21 Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi, 3.39.18
C-klassen – 76 km
4 Frederik Søndergaard Knudsen, RC af 1910, 1.51.58
D-klassen – 76 km
4 Anders Holm Milo, RC af 1910, 1.56.57
Veteran H40 – 101 km
10 Karsten Kousgaard, RC af 1910, 2.35.41
Veteran H50 – 76 km
10. Jesper Christiansen, RC af 1910, 1.59.43
28 René Krebs, RC af 1910, 2.00.50
Veteran H60 – 76 km
1 Henrik Jensen, RC af 1910, 2.07.22
2 Kai Pedersen, RC af 1910, 2.08.45
Ungdom U17 Pige – 42 km
4 Camilla Islev-Andresen, RC af 1910, 1.19.40
Ungdom U17 – 76 km
3 Mads-Emil Dupont Hougaard, RC af 1910, 1.54.04
28 Malte Ballegaard, RC af 1910, 2.02.48
41 Mathias Christensen, RC af 1910, 2.28.04
Ungdom U13 Pige – 24 km
1 Julie Alberte Thinggaard Schmidt, RC af 1910, 55.32
Ungdom U13 – 24 km
1 Frederik Dupont Hougaard, RC af 1910, 44.47
17 Marius Engelbrecht Linde, RC af 1910, 47.39
22 Andres van den Hoorn, RC af 1910, 52.42
* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.
Skriv din kommentar:
Forside
1910 tog fire sejre
Mandag 17. september 2018 kl. 09:00
|
Ved Odder CK’s Kvikly løb lørdag sejrede Ejnar Mogensen i Veteran H60 klassen og sikrede sig dermed oprykning til næste klasse (Veteran H50).
Ved Odder løbet blev det til en andenplads for René Brix Ahrenkiel, Veteran H50. Camilla Islev-Andreasen sikrede sig ligeledes en andenplads i Damernes U17 klasse, medens Christopher Johansson sikrede sig en bronze plads i Ungdom U15.
Hos A-rytterne kørte Mikkel Beck Olsen en fornem femteplads hjem.
Ved løbet i Hobro søndag sikrede U13 Ungdom sig en dobbeltsejr, idet Frederik Dupont Hougaard vandt hos drengene og Julie Alberte Thinggaard Schmidt sejrede hos pigerne. I Veteran H60 klassen blev det dobbelt Randers sejr med Henrik Jensen som nr. 1 og Kai Pedersen nr. 2.
Mads-Emil Dupont Hougaard kørte en flot tredjeplads hjem i det stærkt besatte Ungdom U17 felt.
Ved A-rytternes løb i Hobro kom Kasper Würtz Schmidt ind på en placering som nr. 10.
Udover skammel placeringerne blev det til en række flotte fjerde og femte pladser til cykelrytterne fra Randers i de to løb, hvilket fremgår af resultaterne nedenfor.
Landevejsløbet lørdag ved Odder
A-klassen – 164 km
1 Christoffer Lisson, BHS-Almenborg-Bornholm, 3.57.49
5 Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi, 3.59.01
26 Kasper Würtz Schmidt, Team HCK Elite PB Look, 4.02.10
C-klassen – 94 km
6 Frederik Søndergaard Knudsen, RC af 1910, 2.26.31
D-klassen – 70 km
13 Frederik Precht dornonville de la Cour, RC af 1910, 1.50.55
Veteran H40 – 117 km
10 Brian Christensen, RC af 1910, 3.03.30
12 Karsten Kousgaard, RC af 1910, s.t.
Veteran H50 – 94 km
2 René Brix Ahrenkiel, RC af 1910, 2.26.58
10 Henrik Thegen, RC af 1910, 2.29.47
Veteran H60 – 70 km
1 Ejner Mogensen, RC af 1910, 2.00.53
Ungdom U17 Pige – 47 km
2 Camilla Islev-Andresen, 1.31.22
Ungdom U17 – 70 km
23 Malte Ballegaard, RC af 1910, 2.01.29
Ungdom U15 – 47 km
3 Christopher Johansson, RC af 1910, 1.25.37
Ungdom U13 – 23 km
5 Frederik Dupont Hougaard, RC af 1910, 44.46
17 Marius Engelbrecht Linde, RC af 1910, 47.31
---
Landevejsløb søndag ved Hobro
A-klassen – 152 km
1 Aske Louring Vorre, Team Aura Energi, 3.38.08
10 Kasper Würtz Schmidt, Team HCK Elite PB Look, 3.39.08
21 Mikkel Beck Olsen, Team Aura Energi, 3.39.18
C-klassen – 76 km
4 Frederik Søndergaard Knudsen, RC af 1910, 1.51.58
D-klassen – 76 km
4 Anders Holm Milo, RC af 1910, 1.56.57
Veteran H40 – 101 km
10 Karsten Kousgaard, RC af 1910, 2.35.41
Veteran H50 – 76 km
10. Jesper Christiansen, RC af 1910, 1.59.43
28 René Krebs, RC af 1910, 2.00.50
Veteran H60 – 76 km
1 Henrik Jensen, RC af 1910, 2.07.22
2 Kai Pedersen, RC af 1910, 2.08.45
Ungdom U17 Pige – 42 km
4 Camilla Islev-Andresen, RC af 1910, 1.19.40
Ungdom U17 – 76 km
3 Mads-Emil Dupont Hougaard, RC af 1910, 1.54.04
28 Malte Ballegaard, RC af 1910, 2.02.48
41 Mathias Christensen, RC af 1910, 2.28.04
Ungdom U13 Pige – 24 km
1 Julie Alberte Thinggaard Schmidt, RC af 1910, 55.32
Ungdom U13 – 24 km
1 Frederik Dupont Hougaard, RC af 1910, 44.47
17 Marius Engelbrecht Linde, RC af 1910, 47.39
22 Andres van den Hoorn, RC af 1910, 52.42
* Giv RANDERSiDAG en 'synes godt om' på Facebook - klik her.
* Tilmeld dig vort nyhedsbrev.
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
© Copyright 2024 RANDERSiDAG.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Forside